TOR ULVEN (1953-1995) on mõjukamaid ja salapärasemaid norra luuletajaid 20. sajandi lõpul. Ulvenit ümbritseb teatav kultuslik miljöö, tema uuenduslik keele- ja kujundikasutus on mõjutanud paljusid noorema põlvkonna luuletajaid. Eluajal andis ta välja viis luulekogu, neli lühiproosa kogumikku ja ühe romaani. Postuumselt on ilmunud veel ka tema esseid ning mitu avaldamata jäänud luulekogu.

Tor Ulven sündis Oslos ning elas kogu elu samas majas Oslo äärelinnas (välja arvatud paar reisi nooruses Prantsusmaale ja Itaaliasse). Ulven oli iseõppija, huvitudes kirjandusest, filoloogiast, kunstist ja muusikast. Ta oli väga eraklik ning 1980. aastatel sulgus peaaegu kümneks aastaks oma majja, väljas käimata. Selle aja kohta on ta oma ainsas intervjuus (16.-17. oktoober 1993) öelnud, et "ma lihtsalt lugesin kuradi palju". 80-date lõpust kuni surmani töötas ta toimetajana kirjandusajakirjas Vagant.

Tor Ulveni debüüt "Iidse linnu vari" ilmus 1977 ning sisaldas sürrealistlikke luuletusi, suuresti mõjutatuna André Bretonist. Kuigi ta hiljem järjekindlast sürrealismist loobus, leidub kogu tema loomingus siiski palju unenäolikke, omavahel lõdvalt seotud pildikesi. Esikkogule järgnes veel neli luulekogu. Ninniku valik on tõlgitud koondkogust "Avaldamata luuletused", mis hõlmab autori postuumselt ilmunud luuletusi. Põhiosas koosneb see raamat kolmest mahukast luulekogust (1984, 1985-86 ja 1986-87), teos ilmus 1996, aasta pärast Tor Ulveni enesetappu.

Tor Ulveni luulet iseloomustab melanhoolia ja iroonia, vahel lausa pessimism. Intervjuus ütleb ta ise oma luule kohta nii: "Olen põhimõtteliselt huvitatud ebameeldivate raamatute kirjutamisest. Selliste raamatute, mis tekitavad rahutust, mis jäävad lugejat painama. Tahan oma kirjutatus rõhutada olemise ebameeldivat poolt. Morfiini ringleb niikuinii piisavalt." Samuti on ta arvanud, et "kogu tõsine kirjandus kaitseb, või peaks kaitsma humaansust barbaarsuse eest." Tor Ulveni kummituslikus luules on läbivaks paradoksiks soov tähendusi luua, teades seejures ometi, et lõplikku tähendust pole olemas.

Ulven oli luuletajana väga intensiivne ja nõudlik, mitmeid oma luuletusi kirjutas ta korduvalt ümber, luues sama teksti erinevaid versioone. Ka siinses valikus on kaks üsna sarnast luuletust, mis algavad sõnadega "Reede öö".

GRO DAHLE (s. 1962) debüteeris 1987 luulekoguga "Vastuvõtt" ning on avaldanud üle kolmekümne raamatu erinevates ˛anrites, sealhulgas kakskümmend lasteraamatut, kümme luulekogu, ühe romaani ning lisaks veel novellikogusid ja näidendeid. Gro Dahle sündis Oslos, aga kasvas üles Ameerikas, New Jersey's. Eelkõige on ta tuntud lastekirjanikuna, kuid ka tema luuleraamatud on populaarsed ning ta on võitnud mitmeid Norra kirjandusauhindu. Tema stiil on mänglev, assotsiatiivne, naiivne aga leidlik. Ninniku valik on tõlgitud Gro Dahle viimasest luulekogust "Kõik linnud" (2007), mis on eelnevatest raamatutest isiklikum ja tõsisema alatooniga.

RUNE TUVERUD (s. 1959) on pärit Mysenist, Kagu-Norrast. Tuverud debüteeris aastal 1986 raamatuga "Deserteerimine" ning on andnud välja kokku üksteist luulekogu ja ühe romaani. Norra kirjandusmaastikul on ta pisut vähem tuntud kui Ulven ja Dahle, kuid siiski võib teda pidada oluliseks luuletajaks. Tema luule on lihtne ja kõnelise rütmiga. Tuverud kirjutab igapäevastest ja isiklikest asjadest, jutuajamistest, väikestest tähelepanekutest. Siinsed luuletused on tõlgitud tema viimasest luulekogust "Kõrvalmõjud" (2007).

KRISTIAN BERGQUIST (s. 1975) on noor luuletaja, kes debüteeris aastal 2007 raamatuga "Mis nüüd, kallis", kust on võetud ka tõlgitud luuletused. Neis kirjeldatakse vanemate olukorda pärast lapse surma – kuidas leinaga hakkama saada, kuidas eluga edasi minna. Tänavu ilmus Kristian Bergquisti teine luulekogu "see ongi see, mida üksteisele teeme".


Carolina Pihelgas
Tor Ulveni kohta
http://en.wikipedia.org/wiki/Tor_Ulven
http://findarticles.com/p/articles/mi_hb5270/is_2_76/ai_n28935324/
http://www.nrk.no/nyheter/kultur/forfattere/1760387.html
http://foreninger.uio.no/boygen/ulven.html

Intervjuu Tor Ulveniga
http://oktober.no/nor/content/download/4718/16966/version/1/file/Samtale+med+Tor+Ulven.pdf

Tor Ulveni nekroloog
http://www.nrk.no/nyheter/kultur/forfattere/195691.htmlGro Dahle kohta
http://en.wikipedia.org/wiki/Gro_Dahle

Gro Dahle kõne Vestfoldi kirjanduspreemia kätteandmisel
http://www-bib.hive.no/galleri/litteraturpris/dahle.htmlRune Tuverudi kohta
http://no.wikipedia.org/wiki/Rune_Tuverud
http://www.dagbladet.no/kultur/2007/07/09/505726.htmlKristian Bergquisti kohta
http://www.aschehougagency.no/books/fiction/poetry/bergquist_kristian_what_now_dear
http://oktober.no/nor/boeker/skjoennlitteratur/lyrikk_dramatikk/hva_naa_kjaere


sisu