Kollase pluusiga mees, kes flaneerib mööda maailmapikkust Nevski prospekti, on kahekümne aastane VLADIMIR MAJAKOVSKI (1893-1930) – tulevane Oktoobrirevolutsiooni ruupor, praegu aga äsja kunstikoolist välja visatud mässav nooruk, futuristide kuulutatud väikekodanluse-vastase sõja vapper sõnasõdur.

Irooniline ja tasakaalutu varane Majakovski on kõigi teismeliste sugulashing. Tema tolle aja elus ja loomingus ei käi miski lihtsalt ja otse. Iga sõna, iga liigutus peab olema läbi mõeldud ja efektne nagu teatrilaval. Ka kriiskav loojangu värvi pluus on dekoratsioon, või pigem eesriie, mille taga varjab end äärmiselt vastuoluline, kuid küllaltki ettearvatav natuur. Olles ise ebakindel, imetleb noor luuletaja võimu ja toorest jõudu. Ent keigarlik hoiak ja häbematu irve ei ole muud kui enesekaitse.

Selge on see, et Majakovski egotsentrism kasvas tema lapsepõlve hirmude ja kahtluste pinnal. Varasema loomingu puhul paistab silma eelkõige tema neurootiline suhtumine vastassoosse. Kutsuv, ometi kättesaamatu naine (maa, kevad), keda ähvardatakse jõuga võtta, on aastatel 1913-17 Majakovski luuletustes sageli esinev kujund. Ta ei saa armastada kergelt ja valuta, kuna tal ei ole raha, kuna ta on ligi aasta aega trellide taga veetnud, kuna ta lihtsalt ei tunne sooliste mängude reegleid. Kuid sellest kõigest hoolimata ei ole tal päriselt plaanis rohelisi kevadeid vägistama minna, sest, nagu ta ise tunnistas oma kuulsaima poeemi pealkirja seletades: "Ma olen õrnuke – mitte mees, vaid pilv pükstes".

1914 kirjutatud "Kofta fata" on pikemate poeemide kõrval Majakovski tuntumaid luuletusi, mis ilmus ka tema esimeses trükitud luulekogus "Lihtne nagu ammumine" (Prostoje kak mõtšanije, 1916). Kuigi Majakovski tekste on eesti keelde tõlgitud suurel hulgal, pole seda seni eestikeelsetes valimikes olnud.

Luuletuses kirjeldatud pluus ise on muide täiesti reaalne. Majakovski õde kirjutab oma mälestustes, kuidas Vladimir toonud emale tüki kollast parhriiet ja nõudnud, et too õmbleks sellest pluusi tema esinemiste jaoks: "Ma ju ei saa sinna musta pluusiga minna! Šveitserid ei lase mind läbi. Aga selline pluus äratab tähelepanu, nad ehmuvad ja lasevad sisse. Pean täna tingimata esinema…" Kollane pluus läks maksma 1 rubla 20 kopikat. See oli poeedil seljas paljude provokatiivsete etteastete ajal ligi aasta. Aga kriitikutele ja uurijatele pakub kollane pluus huvi tänapäevani.

Katja Koort



Majakovski eesti keeles
1930 Pilv püksten. Poeem ja luuletused. Tlk Ralf Rond
1947 Luuletusi. Tlk Felix Kotta
1951 Ameerikast. Tlk Felix Kotta ja tundmatu tõlkija
1955 Poeemid. Tlk Felix Kotta
1958 Kuidas teha värsse? Poeetika. Tlk Aira Kaal
1968 Lutikas. Saun. Kaks näidendit. Tlk August Sang, Otto Samma ja Uno Laht
1970 Vladimir Iljitš Lenin. Poeem. Tlk Uno Laht
1980 Luuletusi ja poeeme. Tlk Felix Kotta, Uno Laht ja August Sang
1981 Pilv pükstes. Selgrooflööt. Armastan. Kolm poeemi. Tlk Arvi Siig
1983 Vladimir Majakovski. Tragöödia. Tlk Arvi Siig
Veel 11 lasteraamatut (osalt kordustrükid) ning luuletusi ajakirjades ja ajalehtedes

Majakovski pesa
http://mayakovsky.com/
Majakovski lehekülgi
http://www.kirjasto.sci.fi/majakovs.htm
http://max.mmlc.northwestern.edu/~mdenner/Demo/poetpage/mayakovsky.html
http://mayakovsky.narod.ru/
http://litera.ru/stixiya/authors/mayakovskij.html
http://www.klassika.ru/stihi/mayakovskij/
http://www2.eunet.lv/library/lat/POEZIQ/MAYAKOWSKIJ/
Kästilusi Majakovskist ja vene futurismist
http://avantgarde.narod.ru/beitraege/ff/index.html
Majakovski muuseum
http://www.museum.ru/Majakovskiy/Expos1e.htm
Majakovski hääl ja tema luuletusi teiste häältega
http://www.ubu.com/sound/mai.html
http://mayakovsky.com/maya/maysound.htm
"Kofta fata" Lili Briki häälega
http://mayakovsky.com/maya/fopblous.mp3



Vladimir Majakovski

Hasso Krull

Maarja Kangro

Katrin Hallas



sisu