MAAILMA MAADE NIMED

Parandused nimestikus

Juuli 2021:

Parandati pealinnade andmeid: Boliivia pealinnade nimevariandid La Paz de Ayacucho ja General Sucre kustutati, niisamuti Dominikaani Vabariigi pealinna nimevariant Santo Domingo de Guzmán. Sri Lanka ametliku pealinnana lisati Sri Jayawardenepura Kotte (faktiline pealinn on Colombo).

Emakeele Seltsi keeletoimkonna nõusolekul tehti täpsustusi riikide nimedes: 1) maa lühi- või tavanimena fikseeriti Saint Vincent ja Grenadiinid (seni üksnes Saint Vincent); 2) Samoa nimevariant Lääne-Samoa kustutati; 3) lisati kirjakeeles aktsepteeritavate rööpvariantidena Jamaika (põhinimi Jamaica), Nepaal (Nepal), Paraguai (Paraguay), Taimaa (Tai) ja Uruguai (Uruguay). Püha Helena lisandub andmebaasidesse ja sõnastikesse Saint Helena ajaloolise nimevariandina. Somaalia pealinna Muqdisho kõrval on aktsepteeritud ka inglispärane Mogadishu.

Juuni 2021:

Parandati Okeaania riikide andmeid pealinnade kohta: Põhja-Mariaanide pealinn on Capitol Hill Saipani saarel (mitte Chalan Kanoa), Tokelaul pealinn puudub (kirjas oli Fakaofo), Wallise ja Futuna pealinn on Mata Utu (mitte Matâ'utu). Palestiina ametliku nimetuse kohta lisati märkus. Täpsustati Saint Kittsi ja Nevise riiginimetust (Saint Christopheri, mitte Saint Kittsi ja Nevise Föderatsioon).

Detsember 2020:

Nepali ametlik riiginimetus on Nepal, mitte enam Nepali Demokraatlik Liitvabariik.

Oktoober 2019:

Mayotte’i halduskeskus on täpsustatud andmetel Mamoudzou, mitte Dzaoudzi.

Aprill 2019:

Burundi pealinn on aprillist 2019 Gitega (varem oli pealinn Bujumbura).

Märts 2019:

Kasahstani pealinna Astana nimi on 23. märtsist 2019 Nur-Sultan.

Veebruar 2019:

Vastavalt jõustunud Prespa kokkuleppele on Makedoonia nimi Põhja-Makedoonia.

Oktoober 2018:

Täpsustati Guyana ametlikku nimetust (Guyana Kooperatiivne Vabariik).

Juuni 2018:

Svaasimaa ametlik nimetus diplomaatilises suhtluses on eSwatini Kuningriik.

Jaanuar 2018:

Liibüa ametlik nimetus on Liibüa Riik.

Aprill 2015:

Lähtudes Eesti diplomaatilisest eelistusest muudeti Birma ehk Myanmari nimede järjekorda (põhinimeks Myanmar).

November 2014:

Täpsustati Venemaa ametliku nimetuse kohta käivat märkust (ka välislepingutes kasutatakse nüüdsest nimetust Venemaa Föderatsioon).

Juuni 2013:

Somaalia ametlik nimetus uue põhiseaduse järgi on Somaalia Liitvabariik.

Aprill 2013:

Täpsustatud on endiste Briti asumaade (Bermuda, Briti Neitsisaared, Kaimanisaared, Montserrat, Turks ja Caicos) ametlikke nimetusi (nad ei ole asumaad, vaid ülemerealad, kuid ametlikud nimetused on ilma selle lisandita). Parandati ka Falklandi ja Pitcairni ametlikke nimetusi.

Märts 2013:

Loendit on parandatud vastavalt Emakeele Seltsi keeletoimkonna soovitustele. Kenya asemel on esikohanimeks Keenia, pealinnanimedest on põhikujuks pandud: Ad-Dawḩah > Doha, Al-Manāmah > Manama, ‘Ammān > Amman, P’yŏngyang > Pyongyang, Şan‘ā’ > Sanaa, Sŏul > Soul, Toshkent > Taškent, Viangchan > Vientiane.

Täpsustatud andmetel on Benini pealinn üksnes Porto-Novo.

Veebruar 2013:

Loend on ühtlustatud ISO 3166-1 loendiga: välja on jäetud Ashmore ja Cartier, Korallimere saared, Macquarie saared ning Marioni ja Prints Edwardi saared, lisatud on Ahvenamaa, Antarktis, Guernsey, Hongkong, Jersey, Lõuna-Georgia ja Lõuna-Sandwichi saared, Macau (Aomen), Mani saar, Palestiina, Saint-Barthélemy, Saint-Martin ja Taiwan.

Detsember 2012:

Belau pealinn on täpsustatud andmetel 2006. aastast Ngerulmud.

Veebruar 2012:

Kookossaarte pealinna nimi täpsustati Bantamist West Islandiks.

Jaanuar 2012:

Ungari ametlik nimetus 1. jaanuarist 2012 on lihtsalt Ungari (mitte Ungari Vabariik).

Oktoober 2011:

Uuendati Jan Mayeni ja Kookossaarte keskuse nimesid.

September 2011:

Liibüa ametlik nimetus on ÜRO terminibaasi andmeil edaspidi lihtsalt Liibüa (mitte enam Suur Liibüa Araabia Sotsialistlik Rahvadžamahirija).

Juuli 2011:

9. juulist 2011 on iseseisev Lõuna-Sudaani Vabariik. Birma ametlik pealinn on üksnes Naypyidaw.

Märts 2011:

Fidži ametlik nimetus on ÜRO terminibaasi andmeil Fidži Vabariik (mitte enam Fidži Saarte Vabariik).

Jaanuar 2011:

10. oktoobril 2010 lakkas olemast senine üksus nimega Hollandi Antillid ning sellest moodustati kaks uut üksust (Madalmaade Kuningriigi nn osamaad): Curaçao ja Sint Maarten; ülejäänud saared (Bonaire, Sint Eustatius ja Saba) liitusid Hollandiga nn eriomavalitsustena, kuid ISO 3166 standard annab ka neile oma koodi.

Oktoober 2010:

Birma ametlik nimetus on uue põhiseaduse jõustumise järel Myanmari Liidu Vabariik.

Juuni 2010:

Vanuatu pealinn on täpsustatud andmetel Port Vila, mitte Vila.

Aprill 2010:

Lisatud märkus Austraalia kohta ja täiendatud sissejuhatust (maa lühi- ja tavanimede ning ametlike nimetuste veeru kohta).

Märts 2010:

Saint Helena ametlik nimetus on Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha (andmed ISO 3166 kodulehelt).

Veebruar 2010:

Somaalia ametlik nimetus on täpsustatud andmetel Somaali Vabariik (vt nt ÜRO terminibaasi).

Mai 2009:

Boliivia uus ametlik nimetus on Boliivia Paljurahvuseline Riik (Estado Plurinacional de Bolivia, vt vastavat teadet ÜRO terminibaasis)

September 2008:

Parandati Montenegro ja Nepali ametlikku nimetust: Nepal on juulist 2008 Nepali Demokraatlik Liitvabariik (ingl Federal Democratic Republic of Nepal) ja Montenegro ametlik täisnimetus oktoobrist 2007 on lihtsalt Montenegro. (Andmed pärinevad ÜRO terminibaasist.)

Märts 2008:

Tabelisse lisandus Kosovo.

August 2006:

Juunist 2006 on senine Serbia ja Montenegro riigiliit jagunenud kaheks riigiks: Serbiaks ja Montenegroks.

Emakeele Seltsi keeletoimkonna 11. mai ja 20. juuni 2006. a koosolekute arutelude tulemusena otsustati maade põhinimedeks soovitada nimesid Birma, Elevandiluurannik ja Roheneemesaared, pidades vahepeal käibinud nimesid Myanmar, Côte d'Ivoire ja Cabo Verde sobivaks diplomaatilises kontekstis (riikide ametlike nimetustena). Samalaadne täpsustus tehti Ida-Timori (diplomaatilises kontekstis Timor-Leste) puhul. Peeti soovitatavaks nime Montenegro (mitte enam Tšernogooria); neile, kes eelistavad vältida vahenduskeeli, soovitatakse kasutada serbiakeelset lähtekuju Crna Gora. Täpsustati Fidži ja Marshalli Saarte ametlikku nimetust. Kuuba pealinna nime põhikujuks soovitatakse traditsiooniline Havanna (seni eelistati hispaaniakeelset kuju La Habana).

Maanimede tabel avaldatakse edaspidi täiendatud kujul, lisades ka elanikunimetuste ja maanime täiendvormi veeru.

August 2005:

Afganistani ametlik nimetus 2004. a põhiseaduse kohaselt on Afganistani Islamivabariik.

Täpsustati Colombia, Guami, Türkmenistani ja Usbekistani pealinna nimede õigekirjutust. (Vt ka keeletoimkonna otsust türkmeeni ja usbeki nimede kirjutamise kohta.)

Aprill 2004:

Prantsuse ülemerealade staatust ja nimetusi on muudetud. 19.03.1999 sai Uus-Kaledoonia ülemeremaaks (pays d'outre-mer), 11.07.2001 muutus Mayotte departemangu õigustes ühenduseks (collectivité départementale) ning 27.02.2004 sai Prantsuse Polüneesia ülemeremaaks (pays d'outre-mer). Nende ametlikeks nimetusteks on edaspidi (ilma lisanditeta) Uus-Kaledoonia, Mayotte ja Prantsuse Polüneesia.

Täpsustati Afganistani kohta käivat märkust.

Veebruar 2003:

Komooride ametlik nimetus muutus Komoori Islamiliitvabariigist Komoori Liiduks.

Jugoslaavia nimi kadus käibelt, jõustus Serbia ja Montenegro nimi.

Mai 2002:

20. mail 2002 iseseisvus Ida-Timor.

Märts 2002:

14. märtsil 2002 kirjutati alla leping, mille kohaselt senine Jugoslaavia saab uueks nimeks Serbia ja Montenegro (ehk Serbia ja Tšernogooria). Otsus jõustub kahe vabariigi parlamentide poolt heakskiitmisel.

Veebruar 2002:

14. veebruarist 2002 on senise Bahreini Riigi ametlik nimetus Bahreini Kuningriik (maa valitseja emiir nimetas end kuningaks ja lubas sisse seada konstitutsioonilise monarhia)

Täpsustati Afganistani ametliku täisnimetuse kohta käivat märkust.

Jaanuar 2000:

Venezuela uue põhiseaduse kohaselt on riigi nimetus Venezuela Bolívari Vabariik (hispaania keeles República Bolivariana de Venezuela).

Detsember 1999:

Aomen muutus 20. detsembril 1999 Hiina erihalduspiirkonnaks, sarnaselt Hongkongile.

Ida-Timor on alates oktoobrist 1999 kuni kavandatava iseseisvumiseni ÜRO halduse all.

Jaanuar 1999:

Emakeele Seltsi keeletoimkond nõustus 20.01 muutma nimevariantide järjestust Iirimaa puhul: Iirimaa ehk Iiri (enne: Iiri ehk Iirimaa).

Samoa ametlik nimi on Samoa Iseseisvusriik (varem kasutatud ka kuju Lääne-Samoa Iseseisvusriik).

September 1998:

Bhutani pealinna nimi Thimbu parandatud Thimphu'ks, vastavalt kohapeal tegelikult kasutatavale kujule. (Vt nt Bhutani ajalehte Kuensel). Lisatud Maldiivide pealinna maldiivikeelne nimi Maale.

Juuni 1998:

Kasahstani pealinna, senise Akmola uus nimi 6. maist 1998 on Astana.

Märts 1998:

Parandatud ja uuendatud on pealinnade nimesid:

Veebruar 1998:

Vastavalt ÜRO 7. kohanimekorralduskonverentsi materjalidele on tehtud parandused:


Lisandused