KULTUURI- JA KIRJANDUSTEOORIA TÖÖRÜHM
  Töörühm

  Kontakt
 kultuuriteooria
      [ät]gmail.com
VARASEMAD SIHTFINANTSEERITAVAD TEADUSTEEMAD JA EESTI TEADUSFONDI GRANDID


Eesti kirjanduse topoloogia ja tekstuur. [Intersemiootiline analüüs]
Sihtfinantseeritav teadusteema (2003–2007)

Teadusteema seadis eesmärgiks kirjanduse topoloogilise analüüsi teoreetilis-metodoloogilise raamistiku väljatöötamise, selle põhisuundade kaardistamise ning rakendamise eesti kirjanduse uurimisel. Teema raames püüti ühtse uurimismetoodikaga siduda eri tüüpi tekstide ajalis-ruumiliste suhete, püsimotiivide (tüüpkujundid, kultuuriuniversaalid) ja muutliku osise vahekorra ning teose tekstuaalsete seoste analüüsi. Uurimus hõlmas aja- ja ruumisuhete konstrueerimist tekstis; fiktsionaalse ja reaalse maailma vahekorda; keskkonnaesteetika ja kirjandusökoloogia probleeme; eri kunstiliikide interferentsi ja teose ontoloogia probleeme. Analüüsi empiiriliseks aineseks olid eesti kirjandus ja visuaalkunstid. Olulisemateks tulemusteks võib lugeda: (1) jätkati rahvusvahelist konverentsisarja "Koht ja paik/Place and Location" (2004, 2007), anti välja 4 köidet samanimelist aastaraamatut; (2) koostati koguteos "20. sajandi mõttevoolud" (ilmub 2008), mis on oluline eesti kultuuri uurimise filosoofilise aluspõhja tugevdamisel; (3) eeltoodule lisaks valmis 3 monograafilist uurimust ja 5 artiklikogumikku/ajakirja erinumbrit; (5) kaitsti 2 doktori- ja 4 magistriväitekirja. Teema põhitäitjad avaldasid erinevates rahvusvahelise levikuga eelretsenseeritavates väljaannetes 39 teadusartiklit, kohaliku levikuga väljaannetes jm 47 teadusartiklit, lisaks arvukalt lühiuurimusi, retsensioone ja ülevaateid. Korraldati paariskonverents "Kohanevad tekstid"; erinevaid seminarisarju kultuuriteooriast, keskkonnaesteetikast ja semiootikast ("Fiktsionaalsed ja võimalikud maailmad", "Ulmekirjanduse piirjooni", "Kuidas linn köidab"); 2005–07 oldi Nüpli kirjandusteadlaste kevadkooli põhi- või kaaskorraldajad; 2007 alustati tänapäeva kirjanduse konverentsi- ja väljaandesarja. Uurimistulemusi rakendati loengute ja seminaride pidamiselt erinevates Eesti kõrgkoolides, juhendati doktori- ja magistritöid.


Meediadeterminismi probleem ja kunstiteose ajalis-ruumilised suhted
ETF-i grant nr 5965 (2004-2006)

Eesmärgiks oli eri tüüpi kunstiteoste ajalis-ruumiliste suhete ning teose ontoloogia probleemide analüüs. Viimase puhul on olulisteks mõjuteguriteks erinevate kunstiliikide interferents ning uute tehnoloogiate ja kunsti sotsiaalse staatuse teisenemisest põhjustatud radikaalsed muutused.

Vaatluse all olid järgmised probleemid:
- teose ontoloogia sõltuvus väljendusvahendeist, meediumist, multimeedialisuse probleem;
- piltkunsti narratiivsed suhted, võrdlus teiste lähedaste narratiivi esitusviisidega (sõnatekst, film, koomiks);
- aja- ja ruumisuhete konstrueerimine visuaalses representsatsioonis.

Täitjad:
Virve Sarapik (grandi hoidja)
Raivo Kelomees
Mari Laaniste
Karin Laansoo
Eva Näripea
Jaak Tomberg
Andreas Trossek
Piret Viires


Tekstuaalsus ja kunstiteose struktuur
ETF-i grant nr 4799 (2001-2003)

Grandi raames keskenduti piltkunsti ja verbaalse keele suhete uurimisele. Keskendutakse verbaalse teksti osale piltkunsti struktuuris ning tervikteose tähenduse tekkes. Lähemalt on vaatluse all kolm aspekti - teose teema kui tekst (kujutatud narratiiv), saatev tekst (autoritekst ja teose pealkiri) ning kirjaelement pildi osana. Uurimuse empiiriliseks allikmaterjaliks on viimaste aastakümnete (1980-1990ndate) eesti kunst.

Täitjad:
Virve Sarapik (grandi hoidja)
Mari Laanemets
Mari Laaniste
Karin Laansoo