RITA DOVE (s. 1952) on tuntud afroameerika luuletaja, pälvinud noorima luuletajana Poet Laureat'i tiitli (1993-1995) ja lugematul hulgal muid auhindu ja tunnustusi. Ta on avaldanud kuus luulekogu, aga ka ühe romaani, näidendi, lühijutte ja esseesid.

Rita Dove on sündinud Akronis, Ohios, kus tema isa töötas keemikuna ja oli esimene must Ameerika rehvitööstuses 50-datel; tema ema oli aga kirjandushuviline koduperenaine. Juba päris noorena oli tal suur huvi raamatute vastu; ta oli ka usin õpilane ja lõpetas keskkooli 100 parima seas kogu riigis. Esimene luulekogu "The Yellow House on the Corner" (1980) jäi küll suurema tähelepanuta, kuid teine kogu "Museum" (1983) ja kolmas "Thomas and Beluah" (1986) tõid talle tuntuse ja viimane ka Pulitzeri auhinna. Käesolevad tekstid on tõlgitud esimesest kahest luulekogust.

Dove'i luule puhul on huvitav teemade varieeruvus, samuti väga täpne ja poeetiline keel. "Kõik, millest olen kirjutanud, on mulle oluline. Paljudes tekitab segadust see, et kirjutan nii erinevatel teemadel," on Dove öelnud. "Ma pole otsustanud kirjutada ainult oma maksast või kes teab millest! Iga kord, kui ma kirjutan mõnel teemal, teen seda sellepärast, et see on mind sügavalt liigutanud. Iga kord, kui olen kirjutanud maskiga, kellegi teise häälega, elan kirjutamise hetkel läbi nende piina. Usun, et minu kirjutamises, minu psüühes on suur kirg, ilmselt selleks, et end kaitsta."

Üks Dove'i tuntumaid luuletusi "Petersell" on interpretatsioon sellest, mis toimub Dominikaani diktaatori Trujillo peas enne 20 000 haiitilase massimõrva 1937 oktoobris. Haiiti oli ülerahvastatud, samal ajal kui Dominikaani Vabariigis oli haritavat maad rohkem. Seepärast elasid paljud haiitilased teisel pool piiri. Trujillo nägi selles riigipiirile ohtu ja viis läbi etnilise puhastuse. Inimesi tapeti selle järgi, kas nad oskasid öelda "perejil", petersell, sest haiitilased, kes rääkisid prantsuse kreoolkeelt, ei suutnud hääldada – erinevalt hispaaniakeelsetest dominikaanlastest – r-i.

Rita Dove elab Charlottesville'is, Virginias oma ajakirjanikust abikaasa Fred Viebahniga, neil on täiskasvanud tütar Aviva. Alates aastast 1989 on Rita Dove Virgina ülikoolis inglise keele professor.

Tema luulet on varem eesti keeles avaldatud Ninnikus nr 3, 2002 Elo Viidingu ja Vikerkaares nr 4-5, 1997 Hasso Krulli ja Märt Väljataga tõlkes.


Carolina PihelgasRite Dove'i kodulehekülg
http://people.virginia.edu/~rfd4b/home.html
Rita Dove'i luuletusi ja intervjuusid
http://www.english.uiuc.edu/maps/poets/a_f/dove/dove.htm
sisu