Maailm on näinud kohutavat vägivalda. Me oleme harjunud pommitamiste, tapmistega. Seni kuni meid võõramaa vanglas ei piinata või meie oma lastel päid maha ei raiuta, me unustame. Lihtsam on mitte mõelda, mitte tunda – nii kaitseme end valu eest. Noogutame tõsiselt: "Selline on elu. Me ei saa sinna midagi parata."

'Saame. Miljonid inimesed maailmas on üles astunud Ameerika Ühendriikide okupatsiooni vastu Iraagis. Miks eestlased vaikivad? Kas me tõesti oleme nii mugavateks muutunud nagu nood ükskõiksed võõramaalased Zbigniew Herberti luuletuses "Teade sissepiiratud linnast", keda huvitavad ainult faktid? Kuhu jääb inimlikkus ja empaatia?

On inimesi, kes ei unusta ja ei luba ka meil seda teha. Ameerika poetess Carolyn Forché kogus kolmteist aastat luulet tunnustatud autoritelt üle maailma, inimestelt, kes olid ise sõda ja vägivalda kogenud ning koondas need kokku antoloogiaks "Unustamise vastu. Kahekümnenda sajandi pealtnägija luule" (Against Forgetting. Twentieth-Century Poetry of Witness, 1993). "Need luuletused on katse panna märkama, muuta, mõju avaldada, ja mitte jätta asju nii, nagu need on," kirjutab Forché raamatu eessõnas. Need on luuletused, mis tuletavad meelde.

Ma valisin sellest kogumikust kuus autorit, ameeriklast ja eurooplast, ning ühe luuletuse Forché luulekogust "Maa meie vahel" (The Country Between Us, 1981). Kõik luuletused on tõlgitud inglise keelest.


Leelo Märjamaa



Sõjauudiste lehekülgi
http://electroniciraq.net/news/
http://www.iraqbodycount.net/
http://www.costofwar.com/index.html
http://www.minut.ee/search.pl?topic=595
http://music.future.ee/infopartisan/

Sõjakuritegude lehekülgi
http://www.occupationwatch.org/
http://www.cursor.org/
http://www.amnestyusa.org/
http://thememoryhole.com/
http://deoxy.org/wc/wc-index.htm

Piinamiste erilehekülgi
http://www.amnestyusa.org/stoptorture/torturetest/
http://thememoryhole.com/war/iraqis_tortured/
http://web.amnesty.org/pages/guantanamobay-index-eng
http://www.nybooks.com/articles/17190?email

Sõltumatu meediavõrgu (Indymedia) lehekülgi
http://www.indymedia.org.uk/
http://jerusalem.indymedia.org/
http://www.indymedia.ie/
http://dc.indymedia.org/
http://sf.indymedia.org/
http://de.indymedia.org
http://italy.indymedia.org/
http://barcelona.indymedia.org/

Rahvusvaheline liikumine
http://www.unitedforpeace.org/
http://www.nonviolence.org/
http://www.amnesty.org/


CHARLES SIMIC (s. 1938) on Ameerikas üks oma ajastu tähtsamaid luuletajaid. Ta emigreerus Ameerikasse teismelisena, avaldas esimese luulekogu 1967. aastal ning on tänaseks kahekümne kolme luulekogu autor ja Pulitzeri preemia võitja. Siia vihikusse valitud luuletused – "Liharaiuja kauplus" ja "Mänguasjade tehas" – on poeedi mälestused Teise Maailmasõjaaegsest Belgradist, kus ta oma lapsepõlve veetis.

http://www.poets.org/poets/poets.cfm?45442B7C000C040D


DENISE LEVERTOV (1923-1997) sündis Inglismaal, töötas Teise Maailmasõja ajal medõena ja emigreerus hiljem Ameerikasse. Luuletajana, feministina, sõjavastase võitluse aktivistina kirjutas ta 1967. aastal: "Luulel on sotsiaalne mõju olenemata sellest, kas luuletaja seda tahab või mitte. See on kineetiline jõud, mis lükkab lugejas liikuma midagi, mis muidu seisaks paigal." Kolm luuletust siin vihikus peegeldavad Levertovi kogemusi Hanois 1972. aastal.

http://www.english.uiuc.edu/maps/poets/g_l/levertov/levertov.htm


ZBIGNIEW HERBERT (1924-1998) oli üks tuntumaid Poola luuletajaid, kelle luulet on tõlgitud pea kõigise Euroopa keeltesse ja kes on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas T. S. Elioti autasu. Teismelisena võitles ta partisanide hulgas natside vastu, hiljem juhtis kommunismivastast liikumist. Oma luules küsib ta: "Milline on inimene surmaga silmitsi seistes? Kuidas ta käitub ähvardava totalitaarse ohu ees? Millised moraalsed väärtused suudab ja peab ta säilitama?"

http://www.culture.pl/en/culture/artykuly/os_herbert_zbigniew


CAROLYN FORCHÉ (s. 1950) – Ameerika luuletaja, kolme luulekogu autor. Ta õppis ülikoolis kirjandust ja rahvusvahelisi suhteid ja nii poliitika kui luule on jäänud talle senini südamelähedasteks. 1978. aastal võitles Forché inimõiguste eest El Salvadoris, kus valitses sõjaväekord ja äärmiselt repressiivse kindral Carlos Humberto Romero. El Salvadori kogemustest sündis autasusid võitnud luulekogu "Maa meie vahel", sealhulgas luuletus "Kolonel".

http://www.english.uiuc.edu/maps/poets/a_f/forche/forche.htm


WISLAWA SZYMBORSKA (s. 1923) – Poola poetess, Nobeli kirjanduspreemia laureaat, kuueteistkümne luulekogu autor. Ta avaldas oma esimese luuletuse 1945. aastal, kuid plaanitud kogumikku "Luuletused" ei järgnenud, kuna selle sisu läks vastuollu tolleaegse valitsuse sotsialistlike vaadetega.

http://www.nobel.se/literature/laureates/1996/szymborska-bio.html
http://www.culture.pl/en/culture/artykuly/os_szymborska_wislawa


GOJKO DJOGO (s. 1940) sündis Vlahovicis, Jugoslaavias ja õppis Belgradi ülikoolis kirjandust. Kui ilmus tema luulekogu "Villased ajad" (Vunena vremena), saadeti noor poeet selle eest vangi. Kuigi ta vabastati enne, kui kahe-aastane karistusaeg täis sai, jäi raamat keelatuks.


TADEUSZ RÓZEWICZ (s. 1921) Poola luuletaja, näitekirjank, esseist. Ta õppis Krakowis kunstiajalugu ja avaldas oma esimesed luuletused Teise Maailmasõja ajal põranda all partisanina natside vastu võideldes. Sõjaaegsed kogemused on jätnud jälje kogu Rózewiczi loomingule.

http://www.culture.pl/en/culture/artykuly/os_rozewicz_tadeusz


sisu