Álvaro de Campos on üks FERNANDO PESSOA (1888-1935) kohvrist. "Kohver" on see kohver (legendaarne, aga ilmselt siiski reaalselt olemas olnud), kuhu olevat ladestunud Pessoa käsikirjad. Ta avaldas elu ajal väga vähe. Peaaegu kõik, mis ta kirjutas, kuhjus kohvrisse. Pärast tema surma see kohver seisis ja laagerdas oma paarkümmend aastat kuskil pööningul, kuni teda hakati lahti harutama. See töö on nüüdseks lõpule jõudnud, kõik on (olevat) avaldatud. Järjestatud nii ja naa, kommenteeritud. Ometi jääb Pessoa loomingu ainsaks autoriseeritud vormiks too kohver (mida enam pole). Minu pärast võib seda kohvrit vaadata kui romaani. Või mitte-romaani. Kui romaani - mahu poolest ja selle poolest, et seal on tegelased (need kuulsad heteronüümid, Caeiro, Campos, Reis), kellel on igaühel oma väljamõeldud elulugu, erinev Pessoa "enda" omast. Kuid kas Pessoa "ise" on homonüüm, on rohkem autor-mina kui Campos, Reis, "Rahutuse raamatu" nimelist proosat kirjutav ametnik Bernardo Soares? Paraku, ei. See, mille on kirjutanud homonüümne autor Pessoa, on lõpuks sama heterogeenne kui heteronüümide looming. Ja samas, kui kohvrist veidi eemalduda, nina käsikirjade pahnast välja ajada, siis on see üks pahn kõik, Campos, Reis või Pessoa. Nad ei räägi üksteisele rohkem vastu kui "iseendale".

Pessoa on portugali keeles keegi, isik, inimene, persoon. Pessoa kohver on niisiis kellegi kohver, kes on endale nime otsinud, proovinud paari erinevaga. Mis ei tähenda aga, et kohver kuuluks vähemalgi määral Ricardo Reisile või Álvaro de Camposele. Sama palju kuulub romaan "Idioot" vürst Mõškinile. Kohver on ikkagi Fenrando Pessoa (või Pessôa, tsirkumfleksi kõrvaldas ta oma perekonnanimest kahekümne kaheksa aastaselt) kohver, sest reaalne kohver ei saa kuuluda fiktiivsetele persoonidele. Fiktiivsed persoonid on osa kohvri sisust, nagu romaanitegelased ja nende ütlused, teod, on osa romaani sisust. Kuid erinevalt romaanist pole kohvrit vaja kunagi läbi lugeda, et seda mõista. Iga sealt välja võetud "tükk" pole kohvrist väljas enam tükk kohvri sisust, vaid omaette tarvitatav asi, mille tarvitamiseks kohvrit vaja ei lähe. Ja kohvri võib iga kord isemoodi kokku pakkida, ilma et tema sisu sellest muutuks. Kuidas kohver algselt oli pakitud, ei tea niikuinii enam keegi.

Álvaro de Campose luuletused on niisiis ühed asjad sellest kohvrist ja asjaolu, et nad kunagi olid pakitud kimpu või nurka "Álvaro de Campos", omab ehk teatavat tähtsust ja võib ehk aidata kohvri omanikust ja pakkijast rohkem teada saada, kuid ei aita kuigivõrd paremini neid "asju" tarvitada. Kas "Campose" kirjapandu mõistmiseks on olulisem tema fiktiivne isikukirjeldus (laevaehitusinsener, kosmopoliit, homoseksuaal) või selle fiktsiooni looja enda biograafia ning viis, kuidas too fiktsioon avab või varjab "reaalsust", mis meile on niikuinii kättesaamatu, eriti veel nüüd, tagantjärgi? Kas on tähtsam näiteks "Sünnipäeva" alla kirjutatud tõenäoliselt fiktiivne dateering (Campose sünnipäev) või selle pala tõenäoline tegelik kirjutamisaeg (Pessoa sünnipäev)? Lahtipakituna lakkab kohver olemast kohver, muutub asjadeks. Ja kokkupakituna on asjad kasutamatud (siin: loetamatud). Terve ja täis kohver on pilgule läbitungimatu (kuid kaasavõetav), lahtipakitud kohver pole aga enam kohver, vaid asjad, mille seos kohvriga on enam või vähem meelevaldne.

Siin pakutavad Campose luuletused on kirjutatud Pessoa elu teises pooles, 1920ndatel ja 30ndatel aastatel, erinedes mõnevõrra Campose esimestest lennukatest oodidest, millest kõige tuntum, "Mereood", on toodud ka Ain Kaalepi koostatud tõlkevalimikus "Autopsühhograafia" (Loomingu Raamatukogu 1973, nr. 1-2 ). Enamik siinsetest luuletustest on esmatõlked. "Sünnipäev", "Suured on tühjad kõrbed…" ja "Pärispatt" figureerivad aga ka Kaalepi kogumikus, nii et huviline võib kahte tõlget kõrvutada.


Tõnu ÕnnepaluPessoa luuletused portugali keeles, tähestiku järjekorras
http://www.secrel.com.br/jpoesia/pessoa.html

Pessoa lehekülgi portugali keeles
http://www.ufp.pt/page.php?intPageObjId=10296
http://www.terravista.pt/Guincho/2482/pessoa.html
http://www.geocities.com/Paris/Metro/7719/index.html
http://sites.uol.com.br/fredb/pessoa.html
http://www.vidaslusofonas.pt/fernando_pessoa.htm
http://www.insite.com.br/art/pessoa/misc/
http://www.cfh.ufsc.br/~magno/epigflash.html

Pessoa lehekülgi inglise keeles
http://www.kirjasto.sci.fi/pessoa.htm
http://pintopc.home.cern.ch/pintopc/www/FPessoa/FPessoa.html
http://www.chass.utoronto.ca/~phorta/
http://www.edi-tie.nl/home/djs/fernando.htm
http://home.earthlink.net/~kunos/Pessoa/interview.html

Pessoa selts Prantsusmaal
http://fernando-pessoa.com/

Pessoa maja Lissabonis
http://www.casafernandopessoa.com/


sisu