Soomerootsi luuletaja CLAES ANDERSSON (s. 1937) on praegu eesti lugejale rohkem tuntud oma hiljutise mälestusraamatuga "Kaksteist aastat poliitikas" (2000), mille eestikeelse tõlke tänavu kevadel avaldas Loomingu Raamatukogu. Tegelikult on aga Andersson viljakas luuletaja, kelle esimene luulekogu ilmus juba 1962. Peale luule on Andersson kirjutanud veel romaane ja näidendeid, kokku on temalt ilmunud paarkümmend raamatut.

Siinne väike valik on tehtud Mati Sirkeli juba valminud käsikirjast, mis sisaldab nelja Anderssoni luulekogu: "Mis helendavad trellide vahel" (1989), "Nahk seal, kus ta on kõige õhem" (1991), "Luuletused merepõhjast" (1993) ja "Õnnelik inimene" (1997). Need neli raamatut on ilmunud samal perioodil, mida tagasivaateliselt kirjeldab "Kaksteist aastat poliitikas", ja seega võib luuletuste konteksti kohta lähemalt lugeda Anderssonilt eneselt.

Claes Anderssoni luuletusi on varem kahel korral ilmunud Loomingus: 1995, nr 10 (tõlkinud Mati Sirkel ja Anu Saluäär) ning 1999, nr. 2 (tõlkinud Hasso Krull).


Hasso KrullSoomerootsi kirjandusloost
http://www.student.oulu.fi/~mhietasa/ej2/h2/h2.html
http://www.utu.fi/agricola/nyt/arvos/tekstit/277.html
http://virtual.finland.fi/finfo/svenska/litterat5.html

Arvustusi raamatule "Kaksteist aastat poliitikas"
http://www.valt.helsinki.fi/staff/jproos/andersson.htm
http://www.dagensbok.com/recensioner/010320.asp


sisu