Need kaheksa teksti on pärit Kanada luuletaja ja romaanikirjaniku MICHAEL ONDAATJE (s. 1943) raamatust "Billy the Kidi Kogutud teosed: vasakukäelisi luuletusi" (The Collected works of Billy the Kid: Left Handed Poems, Toronto, 1970). Nagu pealkiri ütleb, on tegemist ennekõike luuleraamatuga, mida ühendab metsiku Lääne legendaarse püstolikangelase Billy the Kidi isik. Kuid luuletuste vahel leidub seal ka proosafragmente, ajalehekatkeid ja kaasaegsete meenutusi, mis muudab Ondaatje luulekogu fragmentaarse romaani sarnaseks. Siinse valiku osade järjenumbrid on 7, 15, 17, 22, 25, 52, 95 ja 104.

"Billy the Kidi kogutud teosed" on Michael Ondaatje kolmas luulekogu. Raamat äratas kohe tähelepanu ja sai samal aastal olulise luuleauhinna. Ondaatje esimene romaan "Coming Through Slaughter" (seda pealkirja võiks tõlkida nagu "Läbi Tapamaja seevaldi") ilmus kuus aastat hiljem ja on sama fragmentaarne ja poeetiline: see jutustab eelmise sajandivahetuse New Orleans'i jazz-legendist Buddy Boldenist, toetudes taas eluloolistele faktidele ja püüdes rekonstrueerida jazzi algusaja õhustikku.

Tegelikult on Michael Ondaatje sündinud Sri Lankal (varem Ceylon), mistõttu teda võiks ettevaatlikult nimetada ka indoanglia kirjanikuks. Oma päritolu osas viitab ta ise sinhali (Sri Lanka põlisrahvas), tamiili ja taani juurtele. Autobiograafilises perekonnaloos "Running in the Family" (1982) kirjeldab Ondaatje niisama legendaarselt-poeetiliselt omaaegse Ceyloni elulaadi ja kombeid. Ise sõitis ta koos emaga Inglismaale juba üheteistaastaselt, ning 1962 asus elama Kanadasse. Tema kodulinnaks sai Toronto, kus ta elab praegugi. Kodusaart külastas Michael Ondaatje uuesti alles täiskasvanuna, seitsmekümnendate aastate lõpus.

Michael Ondaatje kõige tuntum romaan on "Inglise patsient" (The English Patient, 1992; eesti keeles 1997, tlk Karin Suursalu). Hiljuti on Ondaatje Ceyloni teema juurde jälle tagasi tulnud, sellega on seotud tema seni viimane romaan "Anil's Ghost" (2000) ja luulekogu "Handwriting" (1998).


Hasso KrullOndaatje kohta
http://www.ucalgary.ca/UofC/faculties/HUM/ENGL/canada/poet/m_ondaatje.htm
http://www.cariboo.bc.ca/ae/engml/FRIEDMAN/ondaatje.htm
http://www.themodernword.com/scriptorium/ondaatje.html
http://www.thecore.nus.edu.sg/landow/post/canada/literature/ondaatje/ondaatjeov.html

Intervjuusid Ondaatjega
http://www.salon.com/nov96/ondaatje961118.html
http://www.powells.com/authors/ondaatje.html

"Billy the Kidi" käsitlus
http://maclawran.ca/sean/bunny/b01/ess/le-billy.html

Ondaatje ja Linda Spaldingi ajakiri "Brick"
http://www.brickmag.com/


sisu