Kui 2009. aasta Jaipuri kirjandusfestivalil hakkas esinema GULZAR (s. 1936), võis kõikjal äkki näha fotograafe, pidulikult riietatud inimesi ja koolivormis tütarlapsi. Suurde festivalihalli ei mahtunud kuulajad äkki enam ära: seisti seinte ääres ja ukse juures. Õhk läks paksuks ja palavaks, nagu oleks hakatud sauna kütma. Lämmatavat atmosfääri leevendas ainult hindi luuletaja madal, õrnalt kärisev hääl, mis värsilõpu vokaale ikka pika langusega venitas; iga sellise languse järel läbis saali ühtlase lainena õnnis-valulik naudinguohe, nagu India luulelugemistel tavaks.

Gulzari luuletajakuulsus ei põhine üldse raamatutel. Luulekogusid on tal ilmunud vaid viis, ja need on mõeldud lugejatele, kes paljusid tekste juba ammu peast teavad. Gulzar on teinud laulutekste rohkem kui saja kahekümnele filmile, saanud selle eest auhindu ja andnud oma laule välja ka heliplaatidel. See tähendab, et suurem osa Gulzari luule kümnetest miljonitest austajatest pole teda kunagi lugenud. Aga iga teine värss tuleb tuttav ette, sest Gulzari luulet tunneb mitu põlvkonda: esimesed laulutekstid filmile tegi ta juba 1957, ja järgneva poole sajandi jooksul on harva mõni aasta vahele jäänud.

Peale laulutekstide on Gulzar kirjutanud filmidele ka stsenaariume või lihtsalt dialooge, ja alates 1971. aastast on ta tegutsenud re˛issöörina. Tänaseks on Gulzar lavastanud üle kahekümne filmi, aga need ei kuulu Bollywoodi populaarse toodangu hulka, vaid käsitlevad pigem ühiskondlikult valulisi teemasid. 1975 valminud "Aandhi", mida sageli seostatakse Indira Gandhiga, sai küll mitmeid auhindu, aga selle näitamine India kinodes keelati; paar aastat hiljem kaotas Gandhi valmistel, ja võimule tulnud Rahvapartei (Janata Party) korraldas filmi esilinastuse hoopis televisioonis.

Ninniku väravasse valitud "Naaber" (Padosi) on võetud 2008 ilmunud kakskeelsest valikkogust Selected Poems (New Delhi: Penguin Books India), kus ingliskeelsed tõlked on teinud Pavan K. Varma. Luuletuse tausta võib vaid aimata. Kas minategelase naaber on korraks kodust ära läinud? Või on juhtunud midagi hullemat? India ühiskonda raputavad igal aastal vägivaldsed konfliktid, genotsiid on tavaline ja uudistekünnise ületavad vaid mõned suuremad tapatalgud. Kas "Naaber" kajastab selliseid ühiskondlikke pingeid? Või on luuletuse fookuses just õnnetu näljane koer, minajutustaja tõeline naaber?


Hasso Krull
Gulzari pesa
http://www.gulzar.info/

Gulzari lehekülgi
http://www.gulzaronline.com/oldnews.htm
http://www.hindilyrics.net/profiles/gulzar.html

Gulzari laule
http://ww.smashits.com/gulzar/songs-20.html
http://gulzarcollection.blogspot.com/
sisu