W. H. AUDEN (1907-1973) on möödunud sajandi mõjukaimaid ja loetumaid briti luuletajaid, kellest 1939 pärast USA-sse elama asumist sai ühtlasi ameerika luuletaja. Auden oli viljakas mitmes žanris, kirjutades rohkesti kriitikat, esseesid ja hilisemal perioodil ooperilibretosid. Audeni luule on temaatiliselt ja vormiliselt väga mitmekülgne, ta jäljendas paljusid klassikalisi luulevorme, kasutas mitmeid modernistlikke stiile ja leiutas ise uusi kombinatsioone. Ninniku väike tõlkevalik on nopitud peagi ilmuvast kogumikust, mis sisaldab peale luule ka Audeni kriitilist proosat.

CAROL ANN DUFFY (s. 1955) on mitmeid auhindu pälvinud šoti luuletaja ja näitekirjanik, 2009 nimetati ta esimese naisena Suurbritannia Poeta Laureatus'eks. Carol Ann Duffy sündis Glasgows, tema vanemad olid šoti ja iiri päritolu. Õppis filosoofiat Liverpooli ülikoolis. Duffy esimene luulevihik ilmus juba 1974, aga täismahus luulekoguni jõudis ta 1985 raamatuga "Seisev naisakt" (Standing Female Nude), mis sai ka Šoti Kunstinõukogu preemia. Olulisemad luulekogud on veel "Manhattani müümine" (Selling Manhattan, 1987, Somerset Maughami luulepreemia), "Õel aeg" (Mean time, 1993, Whitbreadi luulepreemia) ja "Ekstaas" (Rapture, 2005, T.S. Elioti auhind). Duffy luule tegeleb tihti sotsiaalsete teemadega nagu vägivald, sotsiaalne ebavõrdsus ja soorollid; 1999 ilmunud kogu "Maailma naine" (The World's Wife) sisaldab luuletusi kuulsate meeste naistest. Tema luules leidub palju dramaatilist monoloogi ja rollimänge. Duffy keel ei ole üleliia keerukas, ta on ise öelnud, et kasutab "lihtsat keelt keerulisel moel" ja tänu sellele on ta ka laiema publiku seas loetud autor. Siinsed luuletused on pärit raaamatutest "Manhattani müümine", "Teine maa" (The Other Country, 1990) ja "Õel aeg".

BRIAN PATTEN (s.1946) sai tuntuks 1960-datel kui üks kolmest Liverpooli luuletajast (koos Adrian Heni ja Roger McGough'ga) kelle eesmärk oli inimesi luulele lähemale tuua ja kelle stiili iseloomustas otsekohesus, kergestimõistetavus ja huumor. Liverpooli luuletajad kerkisid esile samas skeenes, kus sai tuntuks The Beatles ja kust algas briti seksrevolutsioon. Kolmiku antoloogiat "Mersey hääl" (The Mersey Sound, 1967) peetakse üheks tähtsamaks kogumikuks 20. sajandi briti luules – see tähistas suunamuutust ja oli ääretult populaarne (müüdi umbes pool miljonit eksemplari). "Liverpooli luuletajate" esilekerkimist on võrreldud biitnikega Ameerikas või W.H. Audeni tulekuga mõnikümmend aastat varem. Brian Patteni stiil on enamasti lüüriline, põhiteemadeks inimsuhted ja armastus. Luuletused on ühtaegu tõsised ja humoorikad. Patten on kirjutanud ka lasteluulet ja koostanud antoloogiaid. Siinsed luuletused on tõlgitud kahest valikkogust, "Valitud luuletused" (Selected Poems, 2007) ja "Kogutud armastusluuletused" (Collected Love Poems, 2007).

MARK HADDON (s.1962) on briti lastekirjanik, stsenarist, luuletaja ja kunstnik. Tuntuks sai ta oma debüütromaaniga "Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" (The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, 2003; e.k 2003, tlk Triin Tael). Selle peategelaseks on 15-aastane aspergeri sündroomiga noormees, kes üritab lahendada ühe koera mõrvalugu; romaan kõnetab niihästi nooremat kui ka vanemat lugejat. Siinsed luuletõlked on pärit Haddoni ainsast luulekogust "Rääkiv hobune ja kurb tüdruk ja veealune küla" (The Talking Horse and the Sad Girl and the Village Under the Sea, 2005).


Carolina Pihelgas
W.H Auden
http://www.audensociety.org/
http://www.poetryfoundation.org/bio/w-h-auden
http://www.kirjasto.sci.fi/whauden.htm
http://www.guardian.co.uk/books/2007/feb/03/poetry.whauden


Carol Ann Duffy
http://www.poetryarchive.org/poetryarchive/singlePoet.do?poetId=11468
http://www.contemporarywriters.com/authors/?p=auth104
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article6210786.ece
http://www.telegraph.co.uk/culture/books/7692436/Carol-Ann-Duffy-interview.html

Jeanette Wintersoni intervjuu Carol Ann Duffyga
http://www.jeanettewinterson.com/pages/content/index.asp?PageID=350


Brian Patten
http://www.brianpatten.co.uk/
http://www.contemporarywriters.com/authors/?p=auth03C11L021212635163

Liverpooli luuletajad ja "Mersey hääl"
http://www.liverpooldailypost.co.uk/liverpool-life-features/liverpool-special-features/2007/10/06/something-to-really-bragg-about-64375-19905088/


Mark Haddon
http://www.markhaddon.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Haddon
http://www.contemporarywriters.com/authors/?p=auth3E38026813f8c194E5NnW1CF3087sisu