2008 sügisel käisid Eestis kaks noort navajo luuletajat, APRIL CHAVEZ ja NOLAN ESKEETS, kes pidid 24. novembril esinema Tartu Kirjanduse Majas. Sel ajal möllas Eestis suur lumetorm, mis mattis teed ja tänavad ja aeglustas tublisti linnadevahelist liiklust. Nii jäid indiaanlased Tartusse tulemata, kuid esinesid siiski Tallinnas, Uue Maailma seltsimajas, kus kanti ette ka siinsed tõlked.

Navajod on tänapäeval USA suurimaid põlisrahvaid, kelle praegune elupaik asub nn „nelja nurga piirkonnas” – seal, kus ristuvad Utah, Colorado, New Mexico ja Arizona osariikide piirid. Navajode rahvaarv on umbes 300 000 inimest, kuid muidugi kajastab see number ainult neid, kes on end ise navajodeks pidanud; lihtsalt navajo päritolu elanikke leidub USA-s kindlasti rohkem.

April Chavez ja Nolan Eskeets on mõlemad lõpetanud Santa Fe indiaanikooli, kus neile õpetas loovat kirjutamist Tim McLaughlin – valge kirjanik Virginia osariigist. Innustades õpilasi kirjutama oma vanavanematest, navajo traditsioonidest ja elust reservaadis, pidi McLaughlin sageli pöörduma ka vanemate poole, küsides järele, kas üks või teine teema nende arvates sobib avalikkuse ette tuua. 2007 esinesid tema õpilased esmakordselt San Francisco luulefestivalil, ning jõudsid aasta hiljem ka Eestisse.


Hasso Krull
Suur navajo-pesa
http://navajopeople.org/

Navajo Nation
http://www.navajo.org/

Navajo Times
http://navajotimes.com/

Navajo lehekülgi
http://www.americanwest.com/pages/navajo2.htm
http://library.thinkquest.org/J002073F/thinkquest/Navajo_people.htm

Navajo luulet
http://members.cox.net/academia/songs.html
http://hershmanjohn.com/
http://www.hanksville.org/voyage/indpoem.html


sisu