[Wumenguan, 6]


Bhagavat – Auväärne, Buddha epiteet.

Kasyapa ehk Mahakasyapa –üks Buddha kümnest peamisest õpilasest. Peale Buddha surma olevat Kasyapa kokku kutsunud ja juhtanud esimest budistlikku kogu. Ta olnud kõige usinam 12 dhuta (askeetlik praktika nirvana saavutamiseks) järgimisel. (Blyth 1978: 75-76.)

Kaasus:

See kaasus on pärit ühest Hiinas loodud nn. võltsitud suutrast – Daifan tianwang wenfo jueyijing (j.k. Daibon tenno monbutsu ketsugikyo), mis loodud Song dünastia ajal, Zenshushi nenpyo andmetel 1077.a. See lugu on aluseks chan traditsiooni "järjepidevusele", kujutades õpetuse edasiandmist Buddhalt Kasyapale.

Grdhrakuta mäel – Rajagrha linna lähedal asuv mägi, kus Buddha sageli oma õpetust kuulutas.

tõelise õpetuse silmatera – õige buddha õpetus (Hirata 1979: 40)

ei toetu kirjatähele, vaid antakse eriliselt edasi väljaspool koole – chan’i juhtlaused, mis omistatakse Bodhidharmale, aga tegelikult esmakordselt kirja pandud vastavalt 8. ja 10. sajandil (Welter 2000: 81).

Wumen:

Kuldnäoline Gautama – Gautama on üks Buddha Sakyamuni nimedest. Sakyamuni sündis Kapilavastus ja tema hõimu inimesi nimetati nende nahavärvi tõttu "kollase-näolised". Ka Buddha kujud on kuldsed.(Blyth 1978: 79.)

sundis head inimesed madalateks –selle algne tähendus oli korralikust perekonnast pärit laste ostmine ja teenijaks sundimine (MMK 1996: 45; Hirata 1979: 40).

Luuletus:

saba juba välja ilmus – Kasyapale sai tõde juba selgeks

teised kõik –täpsemalt "inimesed ja taevaelanikud"
 
sisu