Siia sattunud kolme tänapäeva indoneesia luuletaja hulgast kahe, Ayatrohaedi ja Sapardi Djoko Damono luuletused on leitud ja tõlgitud Iem Browni ja Joan Davise toimetatud kakskeelse antoloogia "Di Serambi/On the Verandah" (Cambridge Universtiy Press 1995) abil.

Ayatrohaedi (sünd. 1939) on kutselt arheoloog, lisaks veel ühele Indoneesia kohalikule keelele (neid on seal sadu) sundale spetsialiseerunud lingvist. Ta on kirjutanud nii indoneesia kui ka sunda keeles, ja oma kodumaal ongi ta kõige enam tuntud kui regionaalluuletaja. Abstraktsete kujundite abil püüab ta öelda mõndagi õpetlikku.

Sapardi Djoko Damono (sünd. 1940) on üks juhtivaid kirjandustegelasi, kirjutanud luuletusi, kriitikat, tõlkinud palju, pealegi veel Jakartas asuva Indoneesia Ülikooli kirjandusprofessor. Inglise keeles on Sapardilt ilmunud valikkogu Suddenly the Night (1988). Teemaderingilt ja tehnikalt on ta luule mitmekesine ning nagu Ayatrohaedilegi, meeldib talle näidata asju suures plaanis ja välja tuua ootamatuid seoseid. "Seeme", mis parafraseerib kaasade Rama ja Sita lugu india eeposest Ramayana, on sisult ebakonventsionaalne juba seetõttu, et Sita on üldiselt puhta ja ideaalse naise sümbol, samuti ei ole Ramayanas juttu Sita rasedusest vangistuse ajal. Kiskenda (Kishkinda) koopa ahvid on india mütoloogia (inim)ahvid vanarad, kes aitasid Ramal vabastada ashurate kuninga Ravanasi vangis viibiv Sita. (Siinkohal suur tänu heale sõbrale Rohan Ranadele Dehli Jawaharlal Nehru Ülikoolist selle loo tähenduste avamise eest.)

Kolmanda luuletaja, Afrizal Malna (sünd.1957) luulest on ehk kõige raskem rääkida. Sest räägib see peamiselt rääkimisest; väga palju ka inimese olukorrast praegu, selles maailmas: urbaanne apokalüpsis. Afrizali teine ala on teater, mis ehk peegeldub ka luuletõlgetes. Täpne kalkuleerimine sõnadega, kordused ja pausid on just see, mida draamatekstidega karastunud autor saab luule heaks ära kasutada. Afrizal Malnal on väga korralik ja mahukas kodukehekülg, kus ripub suurem osa tema luuleloomingust ja esseed. Sealt leidsin ka materjali käesolevate tõlgete jaoks.

 

Lauri Kitsnik

 

Afrizal Malna kodulehekülg:
http://www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/3781/index.html

 
sisu