Marja Kallasmaa kommentaar Kanepi nime kohta Maalehes (nr 38 (880) 19. august 2004) ilmunud loo juurde «Saarlased tahavad hakata kanepit kasvatama». Autorid Merike Pitk, Anneli Sihvart, Heino Laiapea. Lk 2-3

Kanepis kanepit pole

See Lõuna-Eesti kohanimi jätab mulje, otsekui oleksid nimetatud kihelkonnas omal ajal vägevad kanepipõllud laiunud. Tõenäoliselt on see kokkulangevus siiski juhuslik, kinnitab Eesti Keele Instituudi vanemteadur Marja Kallasmaa.

1582. aastal panid sakslased Kanepi nime esmakordselt kuulmise järgi kirja. Kanapieza, olid nad kuulnud. Seega kanapesa? Hiljem kirjutasid nad seda ka Cannapäh või Kannapäh. Kallasmaa ei usu ka seda. Pigem usub ta nime teist poolt suguluses olevat sõnaga pääkses, mis lõuna murretes tähendas tippu või kõrgendikku. Siis ehk kanapea? Umbes nagu Otepää?

Vaevalt, ütleb Kallasmaa. Veel on olemas maastikuosa tähistav sõna kand, kanna. Näiteks võiks tuua nimed Merikand, Sookand või ka Karjala kannas. Kand tähistab mingit tagumist maastikuosa. Seega oleks Kanepi «Tagumise maastikuosa tipp».