Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas (UNGEGN) Baltijas nodaļas 20. sanāksme

Rīga, 2019. gada 24.–26. septembris

The 20th Meeting of the Baltic Division of the United Nations Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN)

Riga, 24–26 September, 2019

20-ое заседание Балтийского отдела Группы экспертов ООН по географическим названиям

Рига, 24–26 сентября, 2019

DARBA KĀRTĪBA / AGENDA / ПОВЕСТКА ДНЯ

Venue of the meeting / Место заседания
Building of the Latvian Academy of Sciences / Зданиe Латвийской Академии наук
Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltne
Akadēmijas laukums 1, Rīga
LATVIJA

24 September, 2019

9.00 – 10.00 Registration of participants, coffee /
Регистрация участников, кофе
10.00 – 10.40 OPENING OF THE 20TH MEETING OF THE BALTIC DIVISION OF UNGEGN
ОТКРЫТИЕ 20-го ЗАСЕДАНИЯ БАЛТИЙСКОГО ОТДЕЛА ГЭГН ООН
Colonel Mārtiņš Liberts, Director of the Latvian Geospatial Information Agency / Полковник Мартиньш Либертс, директор Латвийского агентства геопространственной информации
Ilga Jansone, Director of the Latvian Language institute, University of Latvia, Sanda Rapa, Deputy Director of the Latvian Language institute, University of Latvia / Илга Янсоне, директор Института латышского языка Латвийского Университетa, Санда Рапа, заместитель директора Института латышского языка Латвийского Университетa
Vita Strautniece, Chairperson of the Baltic Division of UNGEGN, Latvian Geospatial Information Agency / Вита Страутниeце, председатель Балтийского отделa ГЭГН ООН, Латвийское агентство геопространственной информации
10.40 – 11.10 Coffee / Kофе
11.10 – 11.20 Organizational matters / Организационные вопросы
11.20 – 12.20 SESSION I
(chaired by Estonia / под председательством Эстонии)
11.20 – 11.40 Report of Poland on the situation in the standardization of geographical names, Maciej Zych (Poland) [+ presentation]
Доклад Польши о ситуации в стандартизации географических названий, Мачей Зых (Польшa)
11.40 – 12.00 Activities on geographical names carried out in Lithuania, Jurgita Špūraitė, Ramūnė Žygaitė (Lithuania) [+ presentation]
Деятельность в области географических названий осуществляемое в Литве, Юргита Шпурайте, Рамуне Жигайте (Литвa)
12.00 – 12.20 Geographical names standardization in Latvia 2018–2019, Vita Strautniece (Latvia) [+ presentation]
Cтандартизация географических названий Латвии 2018–2019 гг., Вита Страутниеце (Латвия)
12.20 – 13.00 Brief insight in history and architecture of the Building of Latvian Academy of Sciences (the venue building), visiting the Observation Deck at the 17th floor (65 m above Riga)
Краткое знакомство с историей и архитектурой здания Академии наук Латвии, посещение смотровoй площадки на 17-ом этаже (65 м над Ригой)
13.00 – 14.30 Lunch / Обед
14.30 – 15.30 SESSION II
(chaired by Lithuania / под председательством Литвы)
14.30 – 14.50 Standardization of geographical names in Poland: history, organization, rules, Maciej Zych (Poland) [+ presentation]
Стандартизация географических названий в Польше: история, организация, правила, Мачей Зых (Польшa)
14.50 – 15.10 On current trends in naming of geographical features of the Russian Federation during the period 2018–2019, Galina Asharina (Russia) [+ presentation/презентация]
О современных тенденциях в области наименований географических объектов Российской Федерации, произошедших за период 2018–2019 гг., Галина Ашарина (Россия)
15.10 – 15.30 Naming of urban objects in Moscow: history and current practice, Aleksandr Khropov (Russia) [+ presentation/презентация]
Наименование городских объектов в Москве: история и современная практика, Александр Хропов (Россия)
15.30 – 15.50 Coffee / Kофе
15.50 – 17.00 SESSION III
(chaired by Russia / под председательством России)
15.50 – 16.10 Newly discovered hillforts in Latgale 2018–2019: Naming practice, Juris Urtāns (Latvia)
Нововыявленные городища в Латгалии 2018–2019: Практика наименования, Юрис Уртанс (Латвия) [+ резюме]
16.10 – 16.30 Place names in conditions of functioning the Latgalian written language, Lidija Leikuma (Latvia)
Названия мест в условиях функционирования латгальского письменного языка, Лидия Лейкума (Латвия)
16.30 – 16.50 Livonian place names in the Latvian place name landscape, Valts Ernštreits (Latvia) [+ presentation]
Географические названия на ливском в пространстве географических названий Латвии, Валтс Эрнштрейтс (Латвия)
16.50 – 17.00 Resume of the day and organizational matters
Резюме дня и организационные вопросы

25 SEPTEMBER, 2019

9.00 – 9.40 Introduction to the Exhibition of Geographical Names Related issues, (representatives of the delegations)
Знакомство с тематической выставкой по географическим названиям (представители делегаций)
9.40 – 11.00 SESSION IV
(chaired by Poland / под председательством Польши)
9.40 – 10.00 Estonian Place Names Register: situation today and possible future developments, Timo Torm (Estonia) [+ presentation]
Эстонский реестр географических названий: ситуация сегодня и возможное развитие, Тимо Торм (Эстония) [+ презентация]
10.00 – 10.20 Geographical Names Data Provision Service Progress in Lithuanian Spatial Data Portal, Rita Viliuvienė (Lithuania) [+ presentation]
Развитие услуги предоставления географических названий на портале пространственных данных Литвы, Рита Вилювиене (Литва)
10.20 – 10.40 Place names and codes, Jānis Sprūds (Latvia) [+ presentation]
Географические названия и коды, Янис Спрудс (Латвия) [+ презентация]
10.40 – 11.00 Working group on foreign names in Estonian, Peeter Päll (Estonia) [+ presentation]
Рабочая группа по иностранным географическим названиям на эстонском языке, Пеэтер Пялль (Эстония)
11.00 – 11.30 Coffee / Kофе
11.30 – 13.20 SESSION V
(chaired by Latvia / под председательством Латвии)
11.30 – 11.50 Investigations indispensable in process of geographical names standardization for taking into account their special cultural and historical qualities, Aigars Liepiņš (Latvia)
Необходимые изследования в процессе упорядочивании географических названий для сохранения их культурно-исторических качеств, Айгарc Лиепиньш (Латвия)
11.50 – 12.10 Unique toponymic cultural environment in Central Vidzeme, Gints Skutāns (Latvia)
Уникальная культурная среда топонимов в центральной части Видземе, Гинтс Скутанс (Латвия)
12.10 – 12.30 Generic elements of Latvian place names, Sanda Rapa (Latvia) [+ presentation]
Номенклатурнные словa в латвийских топонимaх, Санда Рапа (Латвия)
12.30 – 12.50 Russian language of the XVIIIth century in modern urban toponymy, Irina Kuznetsova (Russia) [+ presentation]
Русский язык XVIII века в современной городской топонимике, Ирина Кузнецова (Россия)
12.50 – 13.10 On semantic changes in Latvian helonymy, Anita Paidere (Latvia) [+ presentation]
О семантических изменениях в латвийских названиях болот, Анита Пайдере (Латвия)
13.10 – 13.20 Resume of the day and organizational matters
Резюме дня и организационные вопросы
13.20 – 14.30 Lunch / Обед
14.30 – 15.30 Organizational matters of the Baltic Division of UNGEGN, Adoption of the Final Protocol (Minutes) of the Meeting, closing of the Meeting
Организационные вопросы Балтийского отдела, Принятие итогового протокола, закрытие заседания
15.30 – 16.00 Coffee / Kофе
18.00 – 20.00 Dinner (by invitations)
Заключительный ужин (по приглашениям)

26 SEPTEMBER, 2019

09.00 – 18.00 Thematic excursion to Bauska town and Pilsrundāle (Rundāle Palace) [+ photo by Vita Strautniece]
Тематическая экскурсия в город Бауска и Пилсрундале (Рундальский дворец)