Vanad mõisted uues kuues: infoteaduse terminoloogia kujunemisest

Elviine Uverskaja, Tallinna Ülikool

Infoteadus (information science) on suhteliselt uus teadus, mis on tekkinud 20. sajandi teisel poolel mitmete varasemate teadus- ja uurimisvaldkondade üksteisele lähenemise, üksteisega põimumise ja üksteisega sulandumise teel. Nendeks olid raamatukogu- bibliograafia-, raamatuteadus ja dokumentalistika ning teadus-, tehnika- ja äriinformatsiooni uuringud.

Need valdkonnad on kõik ühel või teisel viisil seotud informatsiooni kogumise, säilitamise, töötlemise, vahendamise ja kasutamise uuringutega. e. selle uurimisega – kuidas informatsiooni vahendatakse selle kasutajatele.

Infoteaduse põhilistes alavaldkondades käsitletakse:

Ettekandes tutvustatakse Tallinna Ülikooli infoteaduste osakonnas tehtavat terminitööd ja koostööd Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu terminoloogiatoimkonnaga.

Infoteaduse terminoloogia arendamist on mõjutanud vajadus täpsustada integreerunud valdkondades käibinud terminite tähendussisu uues teoreetilises raamistikus ning kasutusele võtta või luua uusi termineid vastavalt ühiskonna arenguprotsessidele ja uutele diskursustele – näiteks info- ja teadmisteühiskonna kontseptsioonide raames.

Ettekandes tutvustatakse infoteaduses kasutatavaid informatsiooniga seotud mõistete süsteemi kategooriaid (andmed, informatsioon, teave, teadmised, teadmus, tarkus).

Terminitöö praktilist mõju nii infoteaduse teoreetilistele uuringutele kui informatsiooninduse praktikale käsitletakse mõistete teadmised ja teadmus alusel.